25732 Taladro Circle, Mission Viejo, CA 92691

949.829.5911


Awards and Recognition​

BALLET

2015

CONGRATULATIONS TO MICHAEL HOUSTON, KRISTINE HOUSTON, CAROL REEDER AND THEIR YAB DANCERS WHO AUDITIONED AND RECEIVED INVITATIONS AND SCHOLARSHIPS TO THESE PRESTIGIOUS SUMMER AND YEAR ROUND PROGRAMS!!

ALLEGRA GOLEMBIEWSKI: FULL SCHOLARSHIP & EARLY ACCEPTANCE TO YEAR ROUND SCHOOL Pittsburgh Ballet; Rock School; Houston Ballet; San Francisco Ballet

ANDIE LAYNE: ABT Young Dancer Program, Joffrey; Gelsey Kirkland Jr Academy; wait Listed Bolshoi

AVA STERLING: Intensive & Rock School; Boston Ballet; wait list Ellison Ballet

EMILY LINDQUIST: ABT OC; wait list Houston

LAUREN SKINNER:

LINDSAY BACKER: Joffrey & Gelsey Kirkland; wait list Ellison Ballet

MADDIE MALLEN: ABT OC; wait list Houston;  Jilliana School of Ballet; SAB CA workshop; Ballet West, Rock School; Joffrey

TAYLOR CHEN: FULL SCHOLARSHIP Rock School; Houston Ballet; PNB;

JULIA BISSONETTE: ABT Alabama; Rock School; Oregon Ballet Theatre

KENNEDY SANTINI: Joffrey Ballet

NADIA HAWKES: Joffrey Ballet for Dance & Musical Theatre including their Tap Spectacular!

JILLIA ROMANO: Joffrey Ballet & INVITATION TO YEAR ROUND TRAINEE PROGRAM

 

CONGRATULATIONS TO OUR YAGP 2015 REGIONALS DANCERS!

PreComp: Danielle Silver

Juniors: Emily Lindquist, Lindsay Backer

Seniors: Mika Ballmer, Taylor Chen, Allegra Golembiewski, Ava Sterling

 
TEACHER/Coach for YAGP classical entries:

Mr. Michael Houston

YAB COACHES/Choreographers for their contemporary entries:

Kristine Houston, Marlena Arellano Bartocci, Maria Tikhomirova, Natalie Jameson Sommer, Athena Sterig

YAGP AWARDS

Junior Division: LINDSAY BACKER; Top 24 CLASSICAL

Senior Division:  TAYLOR CHEN; 3RD  PLACE CLASSICAL;

ACCEPTANCE & INVITATION TO SAN JOSE BALLET SUMMER INTENSIVE  FROM JOSE MANUEL CARRENO, ARTISTIC DIRECTOR;  INVITATION TO YAGP INTERNATIONAL FINALS IN NYC

ALLEGRA GOLEMBIEWSKI; 3RD  PLACE CONTEMPORARY; TOP 24 CLASSICAL! ACCEPTANCE & INVITATION TO SAN JOSE BALLET SUMMER INTENSIVE FROM JOSE MANUEL CARRENO, ARTISTIC DIRECTOR; INVITATION TO NYC FINALS INTENSIVE

CONGRATULATIONS AND THANK YOU TO ALL OUR DANCERS FOR REPRESENTING PCAD! WE ARE SO PROUD OF YOU!

 

(Previous Years)

2014

1st place     Contemp & Top 12 classical:   Jessalyn Ward             

2nd Place   Ensemble

3rd Place   Contemporary: Arthur Erlanson,    

3rd Place   Contemporary: Chloe East

Teacher and School Awards (2003-2015)

YOUTH AMERICA GRAND PRIX

2003, 2006, 2008, 2012

OUTSTANDING TEACHERS YAGP 2000 & 2006 & 2008 & 2012
OUTSTANDING SCHOOL YAGP 2003, 2004 & 2005 & 2008
CHOREOGRAPHY AWARDS: YAGP 2004 & 2005; YAGP 2012;

HOPE AWARD, YAGP 2005 & 2008,
1st Place, Women's Classical, Men's Classical, Contemporary, Small Ensemble, Large Ensemble YAGP 2002, 2003, 2004, 2005 & 2008
2nd Place, Pre-Competitive, Classical, Contemporary, Ensemble YAGP 2002, 2004, 2005, 2006, 2008 & 2012
3rd Place, Pre-Competitive, Classical, Contemporary, Ensemble YAGP 2000, 2004, 2005, 2006 & 2012
 

FINALISTS, MUSIC CENTER SPOTLIGHT AWARDS 2015, 2006 & 2003
 

GOLD, SILVER, BRONZE MEDALS, RUSSIAN POINTE 2003 & 2004
OUTSTANDING ARTISTRY AWARD; FUTURE STAR AWARD, RUSSIAN POINTE 2004

 

Student Scholarships

JOHN CRANKO SCHOOL OF STUTTGART BALLET
WASHINGTON SCHOOL OF BALLET
MILWAUKEE BALLET
THE BOLSHOI

 

COMMERCIAL PROGRAM

2015

Congratulations to Coaches, NATALIE JAMESON SOMMER, ATHENA STERIG, MARLENA ARELLANO BARTOCCI, CHUCK MAA AND RICKEY ALVAREZ!

KAR Nationals 2015-16

STUDIO OF THE YEAR

SPECIAL AWARDS

National Grand Champion - Primary Small Group

“We Dance”

Miss Petite Dance

Danielle Silver, Runner-Up

Miss Teen Dance

Kelsey Ash

Mr. Teen Dance

Derek Saunders, 1st Runner-Up

Most Photogenic - Senior

Kelsey Ash

KAR Scholarship Winner

Maggie Greene

Best Costume

“It’s a Ruse” - Teen Small Group

“Love” - Senior Small Group

Judges Choice Awards

“Heaven” - Light and Lovely Judge’s Award

“Battlefield” - Junior Large Group - “Visual Poetry” Judges Award


OVERALLS

Petite Large Group

“Ship” - 3rd Overall

Petite Solos

Georgia Stay - 4th Overall

Emersyn Fee - 8th Overall

Chloe Layne - 16th Overall

Lexi Layne - 23rd Overall

Junior Small Group

“We Dance” - 4th Overall

“Dark Horse” - 6th Overall

“Do Somethin” - 8th Overall

Junior Large Group

“Cry Wolf” - 1st Overall

“Battlefield” - 4th Overall

Junior Duets/Trios

“Pokerface” (Riley Hersch, Paris Smith) 3rd Overall

“Bang Bang” (Kendall Carney, Zoe Grant, Emily Skinner) 4th Overall

Junior Solos

Dani Silver - 4th Overall

Caroline Greene - 11th Overall

Kennedy Santini - 17th Overall

Ella Hirsch - 18th Overall

Paris Smith - 19th Overall

Gabrielle Blackwell - 24th Overall

Teen Large Group - Intermediate

“Heaven” - 2nd Overall

“So Cold” - 3rd Overall

 

CHOREOGRAPHY AWARDS: KAR 2015; MOVE 2009; SPOTLIGHT 2013; MOVE 2013

NATIONAL CHAMPION, MOVE 2009
 

*(This list is incomplete and will be updated to include ALL PCAD years soon!)